Mýty o balonu a letu balonem
|Celý balón je řízen pomocí technického hořáku, což je pro laika trochu složitější zařízení s náročným řízením, jež má svoje přesná pravidla. Rozhodně je celý let manuálně ovládán a určitě by se Vám nemohlo stát, že by balón z ničeho nic cuknul nebo spadnul. Na hodinu letu se spotřebuje zhruba 35 kg propanu a platí, že čistý propan je pro let lepší než směsice propan-butanu. Dolet balónu je přitom vždy dán silou větru. Může cestovat rychlostí až 25 km/h, avšak doba letu může být pouhé dvě hodiny, tedy urazí vzdálenost max. 50 km. Z Prahy do Bratislavy tak určitě nedoletíte, pokud se nebavíme o speciálně konstruovaných balonech, jak jsme se bavili o extrémní cestě balonem kolem světa. Mýtem je rovněž nutnost přítomnosti padáků na palubě v případě nenadálé havárie pro záchranu cestujících. Z tak malé výšky by se jim totiž při seskoku padák ani nestačil otevřít – sám balón je totiž koncipován tak trochu jako padák a v případě problémů se vzletem či přistáním stačí balon odlehčit vyhozením nepotřebných věcí – pokud se tedy zrovna koupete v přírodě a něco vám spadne na hlavu, zřejmě proletěl balón mající problémy v posádce… Jelikož jsou však balony ze země zpravidla hodně viditelné, znamená to tak, že létají nejčastěji ve výšce do 1 km nad zemí, a tudíž není nahoře pasažérům ani zima, protože změna teploty o 1 km nahoru je zhruba jen 6 stupňů. Proletět kolem nejvyšších budov světa třeba v Dubaji nebo v nějaké asijské metropoli může proto být pro řidiče oříšek (s nadsázkou), ačkoli na druhou stranu se dá např. v rámci Evropy proletět třeba i nad Alpami (viz nejvyšší rekord výškového doletu balonu).
Řízení letu balonem
Jak jsme se již zmínili, řízení letu je pro balon poměrně náročná záležitost, protože pilot musí odhadovat změny poryvu větru a tlaku vzduchu. Často se tak může stát, že tento přeletí svůj cíl o značný počet metrů; dokonce se pořádají jisté soutěže na dolet balonu na přesnost v řádu několika centimetrů. Musí prostě vysledovat minimální změny v těchto veličinách a důsledně je monitorovat a zpracovávat co nejexaktnější manipulací s hořákem a jeho ovládáním.
Let balonu v noci
V noci sice balony létat nemohou, ale mohou ve vzduchu „viset“ stabilně na místě, přičemž díky plynovému hořáku svítí v nočním nebi něco jako obří žárovka.